2020 FANS' CHOICE ENTERTAINER OF THE YEAR /ARTISTE DE L'ANNÉE - CHOIX DU PUBLIC

  • Jimmy Rankin WINNER
  • Dave Gunning
  • Jenn Grant
  • Lennie Gallant
  • Neon Dreams
  • Ria Mae
  • Rich Aucoin
  • The East Pointers
  • Tim Baker
  • Wintersleep

2020 FANS' CHOICE VIDEO OF THE YEAR/ VIDÉOCLIP DE L'ANNÉE - CHOIX DU PUBLIC

  • Jason Benoit - “Slow Hand” (Director: Tim Deegan) WINNER
  • Devarrow - “Crashed Cars” (Directors: Dom Fegan & Graham Ereaux)
  • Gabrielle Papillon - “Shout It Out” (Director: Teryl Brouillette)
  • Jenn Grant - “Keep A Light On” (Director: Samantha Scaffidi)
  • Madison Violet - “Tell Me” (Director: Jillian Martin)
  • Neon Dreams - “High School Dropout” (Director: Frank Kadillac & Alex Gayoso)
  • Ria Mae - “Hold Me” feat. Frank Kadillac (Director: Kat Webber)
  • The East Pointers - “Wintergreen” (Director: Emma Watkins)
  • Tim Baker - “All Hands” (Director: Jordan Canning)
  • Wintersleep - “Forest Fire” (Director: Christopher Mills)

2020 ALBUM OF THE YEAR/ ALBUM DE L'ANNÉE

  • Wintersleep - In The Land Of (Producers: Tony Doogan, Wintersleep) WINNER
  • Neon Dreams - Sweet Dreams Till Sunbeams (Producer: Corey Lerue)
  • Ria Mae - Stars (Producers: Truancy, Joel Stouffer, John Nathaniel, Kristoffer Eriksson, Adam King, Les Cooper, Ryan Kowarsky, Scott Effman)
  • Rich Aucoin - Release (Producers: Rich Aucoin, Joel Waddell)
  • Tim Baker - Forever Overhead (Producer: Marcus Paquin)

2020 SONG OF THE YEAR / CHANSON DE L'ANNÉE

  • Wintersleep - “Beneficiary” (Producer: Tony Doogan / Wintersleep) WINNER
  • Mo Kenney - “Ahead of Myself” (Producer: Mo Kenney)
  • Port Cities - “Montreal” (Producer: Dylan Guthro, Thomas Tawgs Salter)
  • The East Pointers - “Wintergreen” (Producer: Gordie Sampson)
  • Tim Baker - “Dance” (Producer: Marcus Paquin, Tim Baker)

2020 SONGWRITER OF THE YEAR / COMPOSITEUR OU COMPOSITRICE DE L'ANNÉE

  • The East Pointers WINNER
  • Adyn Townes
  • Dave Sampson
  • Ria Mae
  • Rich Aucoin
  • Wintersleep

2020 GROUP RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - GROUP

  • Wintersleep - In The Land Of WINNER
  • Motherhood - Dear Bongo,
  • Neon Dreams - Sweet Dreams Till Sunbeams
  • Villages - Villages

2020 RISING STAR RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - ÉTOILES DE DEMAIN

  • Dave Sampson - All Types Of Ways WINNER
  • Leanne Hoffman - What Remains
  • Motherhood - Dear Bongo,
  • Quote the Raven
  • Villages - Villages

2020 SOLO RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - ARTISTE SOLO

  • Tim Baker - Forever Overhead WINNER
  • Damnhnait Doyle - Liquor Store Flowers
  • Jason Benoit - Revolution Pt. 1
  • Jenn Grant - Love, Inevitable
  • Natalie MacMaster - Sketches
  • Rich Aucoin - Release
  • T. Thomason - T. Thomason

2020 ROCK RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - ROCK

  • Wintersleep - In The Land Of WINNER
  • Adam Baldwin - No Rest for the Wicked
  • Andrew Waite - Tremors
  • Jon Samuel - Dead Melodies
  • Motherhood - Dear Bongo,

2020 ROOTS/TRADITIONAL RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - FOLKLORE/TRADITIONNEL

  • Natalie MacMaster - Sketches WINNER
  • Anna Ludlow - Wherever You Go
  • Còig - Ashlar
  • JP Cormier & Tim Edey “Once" - Once
  • Keith Mullins - Upward (Howlin' at the Moon)
  • Shannon Quinn - Watchmaker

2020 R&B / SOUL RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT R&B/SOUL DE L’ANNÉE

  • Laura Roy - Forte WINNER
  • Chris Kirby - What Goes Around
  • Jody Upshaw - Guilty One
  • Selby Evans - Forever

2020 RAP/HIP-HOP RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - RAP/HIP-HOP

  • Jacobus - Caviar WINNER
  • Aquasocks - HOLOS
  • City Natives - Reborn
  • JYAY - Rambo
  • Tachichi - Top Ten

2020 LOUD RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - LOUD

  • Spirit of the Wildfire - Bittersweet Nothings WINNER
  • Dischord - Corruption of Innocence
  • Dumpster Mummy - Dumpster Mummy 2
  • Hard Charger - Vol 4: Take The Guff And Suffer
  • ZAUM - Divination

2020 POP RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - POP

  • Neon Dreams - Sweet Dreams Till Sunbeams WINNER
  • Rachel Cousins - Rachel Cousins
  • Ria Mae - Stars
  • T. Thomason - T. Thomason
  • Tara MacLean - Deeper

2020 JAZZ RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - JAZZ

  • Florian Hoefner - First Spring WINNER
  • Ethan Ardelli - Island of Form
  • Heather Bambrick - Fine State
  • Paul Tynan - Quartet
  • Sam Wilson - Groundless Apprehensions

2020 INSPIRATIONAL RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT INSPIRATIONAL DE L’ANNÉE

  • Ian Foster & Nancy Hynes - A Week In December WINNER
  • Chris Stephens - When It Was Dark
  • Eastern Owl - Qama'si
  • One8Tea - Ventilation
  • Rey D - No Failing Faith

2020 INSTRUMENTAL RECORDING OF THE YEAR/ENREGISTREMENT INSTRUMENTALE DE L'ANNÉE

  • Florian Hoefner - First Spring WINNER
  • Marc Djokic - Solo Seven
  • Natalie MacMaster - Sketches
  • Paul Tynan - Quartet
  • Sam Wilson - Groundlless Apprehensions

2020 INDIGENOUS ARTIST OF THE YEAR / ARTISTE AUTOCHTONE DE L'ANNÉE

  • Eastern Owl WINNER
  • Carolina East
  • City Natives
  • Deantha Edmunds
  • SHiFT FROM THA 902

2020 FOLK RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - FOLK

  • Tim Baker - Forever Overhead WINNER
  • Dave Gunning - Up Against the Sky
  • Jenn Grant - Love, Inevitable
  • Old Man Luedecke - Easy Money
  • Villages - Villages

2020 ENREGISTREMENT FRANCOPHONE DE L'ANNÉE / FRANCOPHONE RECORDING OF THE YEAR

  • Jacobus - Caviar WINNER
  • Cy - Acadian Dream
  • Jacques Surette - Marche, marche, marche
  • Sirène et Matelot - Sirène et Matelot
  • Spoutinque - Solace

2020 ELECTRONIC RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT ÉLECTRONIQUE DE L'ANNÉE

  • Rich Aucoin - Release WINNER
  • Dead Horse Beats - Inglaterra
  • It Could Be Franky - We All Know How This Will End
  • PINEO & LOEB - Elevation
  • Rozalind MacPhail - Don't Let Me Fall Too Far

2020 COUNTRY RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - COUNTRY

  • Dave Sampson - All Types of Ways WINNER
  • Ben Chase - All Over It
  • Cory Gallant - Welcome To My World
  • Jason Benoit - Revolution Pt. 1
  • Tomato/Tomato - Canary in a Coal Mine

2020 DANCE RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - DANSE

  • FAMBA - “Swear to God” WINNER
  • CRaymak - “I’d Do It Again” feat. Saint Yves
  • Karate Kactus - “SHY” feat. FAANGS
  • Sparkee - Discovery
  • Spoutnique - Solace

2020 BUCKY ADAMS MEMORIAL AWARD/PRIX MÉMORIAL BUCKY ADAMS

  • Jon Samuel WINNER
  • Jody Upshaw
  • Rey D
  • Tachichi
  • ZAMANI

2020 CLASSICAL RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - CLASSIQUE

  • Marc Djokic - Solo Seven WINNER
  • Atlantic String Machine - The Bayfield Sessions
  • Christine Carter & Duo Concertante - Invitation
  • Gillian Smith - Into the Stone
  • Various - Songs of the Invisible Summer Stars

2020 CONTEMPORARY ROOTS RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT ROOTS CONTEMPORAIN DE L’ANNÉE

  • The East Pointers - Yours to Break WINNER
  • Damhnait Doyle - Liquor Store Flowers
  • Erin Costelo - Sweet Marie
  • Madison Violet - Everything's Shifting
  • Steven Bowers - Elk Island Park

2020 BLUES RECORDING OF THE YEAR/ ENREGISTREMENT DE L'ANNÉE - BLUES

  • Myles Goodwyn - Myles Goodwyn and Friends of the Blues 2 WINNER
  • Grasshopper - Southern Bones
  • Matchstick Mike - Dog Up The Road
  • Mike Biggar - Mike Biggar & Band Live at The BMO Theatre

2020 VENUE OF THE YEAR/ SALLE DE SPECTACLE DE L'ANNÉE

  • The Ship Pub WINNER
  • Celtic Performing Arts Centre at The College of Piping
  • Shepody House
  • The Capital Complex
  • The Carleton

2020 VIDEO OF THE YEAR/VIDÉOCLIP DE L'ANNÉE

  • Tim Baker - “All Hands” (Director: Jordan Canning) WINNER
  • Don Brownrigg - “Room For Me” (Directors: Mel Stone & Don Brownrigg)
  • Ryan Cook - “Memory Foam” (Director: Stephen Cooper)
  • Villages - “Maggie of the Cove” (Director: Jeff Miller)
  • Vishtèn - “Elle Tempête” (Directors by: Millefiore Clarkes/One Thousand Flowers Production)

2020 STUDIO OF THE YEAR/ STUDIO DE L'ANNÉE

  • Soundpark Studios WINNER
  • Codapop Studios
  • Echo Lake
  • FMP Matrix: STUDIO FMP
  • The Sound Mill

2020 STUDIO ENGINEER OF THE YEAR/ INGÉNIEUR DE STUDIO DE L'ANNÉE

  • Thomas Stajcer WINNER
  • Jamie Foulds
  • Jason Jenkyns
  • Jon Matthews
  • Scot Ferguson

2020 PRODUCER OF THE YEAR/ RÉALISATEUR DE L'ANNÉE

  • Daniel Ledwell WINNER
  • Chris Kirby
  • Jon Matthews
  • Mark Adam
  • Mike "Sheppy" Shepherd

2020 MEDIA PERSON OF THE YEAR/ REPRÉSENTANT DES MÉDIAS DE L'ANNÉE

  • Bill Roach WINNER
  • Alex Cook
  • Erin Bond
  • Greg Smith
  • Richard Lann

2020 MEDIA OUTLET OF THE YEAR/ MÉDIA DE L'ANNÉE

  • The East WINNER
  • Canadian Beats
  • Parkindale Productions Podcast
  • The East Coast Music Hour
  • Weekend Mornings with Bill Roach - CBC Radio 1

2020 MANAGEMENT/MANAGER OF THE YEAR/ GÉRANT/MAISON DE GÉRANCE DE L'ANNÉE

  • Jones & Co. WINNER
  • Forward Music Group
  • Mary Beth Waldram
  • Roger Lockyer

2020 GRAPHIC-MEDIA ARTIST OF THE YEAR/ARTIST DE L'ANNÉE- ARTS MÉDIATIQUES-ARTS GRAPHIQUES

  • Deep Hollow Print WINNER
  • Aaron Bishop
  • James Bennett
  • Jud Haynes
  • Launch Media

2020 EVENT OF THE YEAR/ÈVENEMENT DE L'ANNÉE

  • Celtic Colours International Festival WINNER
  • Halifax Jazz Festival
  • Makin' Waves presented by Sydney Credit Union
  • Shivering Songs Festival
  • Stan Rogers Folk Festival

2020 COMPANY OF THE YEAR/COMPAGNIE DE L'ANNÉE

  • The Syrup Factory WINNER
  • Foleymore Entertainment
  • Krista Keough Creative Communications
  • Parkindale Productions Inc.
  • Sound of Pop
  • The Citadel House